To jest produkt medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą

Praca biurowa a zdrowy wzrok.

Kategoria: Aktualności | 29 sie 2023

Spędzasz wiele czasu przed ekranem komputera i często skupiasz wzrok np. na dokumentach? Poznaj podstawowe zasady dbania o wzrok. Dzięki temu unikniesz zmęczenia oczu, dolegliwości związanych z pracą przy komputerze oraz zwiększysz komfort pracy.

Dolegliwości oczu związane z pracą w biurze: pieczenie, swędzenie, łzawienie, zamglone widzenie, nadwrażliwość na światło, uczucie piasku pod powiekami, ból oczu, stany zapalne.

Sprawdź jak ich uniknąć.

NAWILŻENIE OCZU

W trakcie intensywnego wysiłku, oczy mogą się wysuszać. Nawilżaj je kroplami i często mrugaj.

Nie zapominaj o nawadnianiu całego organizmu. To postawa.

ORGANIZACJA PRACY

Jeżeli pracujesz przy komputerze, monitor powinien znajdować się w odległości50-70 cm od twarzy. Górna część komputera powinna znajdować się na poziomie oczu lub odrobinę niżej.

Kiedy już ustawisz monitor w odpowiedniej odległości, zmień tryb komputera na "nocny". Dzięki temu zmniejszysz wpływ światła niebieskiego na wzrok.

To nie wszystko!

Miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone. Najlepiej, kiedy jest możliwość pracować przy świetle naturalnym. Jednak wiadomo, że nie każde pomieszczenie ma tak dobry dostęp do światła a i pogody bywają różne.

Światło powinno padać miejsce pracy tak, aby nas nie raziło. Pamiętaj aby nie ustawiać monitora plecami do okna. Wzrok przy takim ustawieniu, będzie narażony na światło z okna i światło sztuczne co nie jest zdrowe dla oczu. Lepiej więc ustawić komputer bokiem do okna.

Nie zapominaj o odpowiednim ustawieniu ew. klimatyzacji. Powiew ustawiony w stronę wzroku, bezpośrednio na ciebie, może wysuszać oczy.

HIGIENA PRACY

Niezbędne dla zdrowia są przerwy w pracy. Nie możesz przez wiele godzin wpatrywać się w monitor czy też skupiać wzrok na czynnościach związanych z pracą biurową.

PRZERWA Co 20 min.

NA 20 s. skup się na oddalonym zielonym obiekcie.

Warto też często mrugać oczami, kręcić gałkami ocznymi i wykonywać ćwiczenia oczu, których propozycję przygotowaliśmy we wpisie o ćwiczeniach dla oczu.

Co godzinę powinno się robić min. 5 minutową przerwę, którą warto wykorzystać na odprężenie całego ciała i zrelaksowanie oczu.

Zdajemy sobie sprawę z trybu pracy i ilości obowiązków. Wiadomo również, że niestety wiele osób spędza w pracy wiele godzin i wpatruje się w monitor z dużym skupieniem zdecydowanie za długo. Dlatego coraz więcej z nas ma problemy z cyfrowym zmęczeniem wzroku, zespołem suchego oka, czy innymi dolegliwościami związanymi z przemęczonym wzrokiem.

SPECJALISTYCZNE SOCZEWKI OKULAROWE I KONTAKTOWE.

To o czym nie można zapominać to ochrona oczu przed światłem niebieskim. Żeby nosić okulary chroniące przed nim, nie musisz posiadać wady wzroku. Wystarczą "zerówki" z odpowiednią powłoką chroniącą przed tym szkodliwym czynnikiem.

Jeżeli posiadasz wadę, Twoje okulary powinny być dostosowane do pracy i stylu życia. O okularach biurowych możesz przeczytać więcej -> TUTAJ.

Wybieraj okulary z antyrefleksem i przede wszystkim współpracuj z osobą badającą Twój wzrok. Dzięki temu uda się dobrać najlepsze soczewki okularowe. Źle dobrane mogą pogłębiać wadę i powodować nieprzyjemne odczucia tj. ból głowy.

Nosząc okulary, dbaj o ich czystość. Zabrudzone soczewki okularowe sprawiają, że widzisz gorzej a oczu szybciej się męczą.

Najlepiej zapytaj specjalistów Optigem.

Obserwuj nasze social media i bądź na bieżąco